Առարկա - Մաթեմատիկա
Դասարան - 4-րդ
Դասագիրք - «Մաթեմատիկա 4» Վ. Ա Հովհաննիսյան, Ս. Ք. Հարությունյան, Վ. Ա. Սարգսյան
ՈՒսումնական նյութեր - Պաստառներ, 1-9 թվերի քարտեր, նկարներ, «թիրախ» խաղալիք, «ամպիկներ»
Միջառարկայական կապեր - Հայոց լեզու, կերպարվեստ, պատմություն, երաժշտություն
Դասի թեման - Գործողությունների կատարման կարգը արտահայտություններում: Փակագծեր պարունակող արտահայտություններ (4 ժամ, 1-ին դաս)
Նպատակներ՝
-Առանց փակագծերի և փակագծերով թվային արտահայտություններում գործողությունների կատարման կարգի վերաբերյալ ունեցած գիտելիքների ամրապնդում.
-Թվային արտահայտություններին բառային ձևակերպում տալու, մաթեմատիկայի լեզուն ճիշտ օգտագործելու կարողությունների զարգացում.
-Աշակերտների տրամաբանական մտածողության, դատողություններ կատարելու կարողությունների մշակում.
Թեմայի ուսուցումը աշակերտներին հնարավորություն է ընձեռելու.
-Կրկնել գործողությունների կատարման կարգի վերաբերյալ ունեցած գիտելիքները.
-2-3 գործողություն պարունակող թվային արտահայտությունը կարդալ հայերեն և հաշվել արժեքը.
-Տրված արժեքով և թվերով կազմել թվային արտահայտություններ.
Դասի ընթացքը
Խթանում (10ր)
Տնային հանձնարարությունների ստուգում, հետաքրքիր աշխատանքների ցուցադրում: (Հանձնարարված էր քարտերի վրա նկարել մաթեմատիկական 4 գործողությորնների նշանները՝ աշակերտների երևակայական պատկերացմամբ) :
Հանելուկների առաջադրում.
Երկու կետեր անբաժան
Կանեն գործեր բաժանման:
(բաժանում)
Չորսին երեք տամ
Յոթին բերել տամ:
(գումարում)
Կետ կա ծովում է լավ լողում,
Կետ էլ կա՝ պատկերների մեջ,
Ես էլ կետ եմ, գրագետ եմ,
Հաշվումների գագաթնակետն եմ:
(բազմապատկում)
Նա որքանով փոքրացնում է,
Ես այդքանով մեծացնում եմ.
Դա օրենքն է մեր ներքին՝
Չվնասել ոչ մեկին:
(հանում և գումարում)
Չորս գործողություն ենք
Թվաբանական,
Միշտ գործում ենք
Կարգով բնական:
Թեթևակի անդրադարձ գործողությունների նշանների ստեղծմանը, որ բաժանման և բազմապատկման նշանները ստեղծել է Գոտֆրիդ Լեյբնիցը, իսկ գումարման և հանման նշանները՝ հռչակավոր Լեոնարդո Դա Վինչին:Թվաբանական գործողությունների վերաբերյալ սովորած երգի կատարում:
Իմաստի ընկալում (20ր)
ՈՒսուցիչն էլ ցույց է տալիս իր պատկերած գործողությունների նշանները.
-Երեխանե՛ր, ես էլ եմ պատկերել գործողությունների նշանները, ուշադիր նայե՛ք և փորձե՛ք գուշակել, թե ինչու՞ եմ այսպես արել:
20190507_223515.jpg 20190507_223548.jpg 20190507_223628.jpg 20190507_223651.jpg
Աշակերտների կարծիքները լսելուց հետո պարզաբանում է.
-Որովհետև, ինչպես կյանքում փոքրերը հարգում են մեծերին, զիջում նրանց ճանապարհը, տեղը հասարակական տրանսպորտում, այնպես էլ գումարման և հանման գործողությունները թվային արտահայտություններում իրենց տեղն են զիջում բազմապատկման և բաժանման գործողություններին: Դրա համար գումարման և հանման գործողությունները պատկերված են փոքրիկ երեխաների տեսքով, իսկ բազմապատկման և բաժանման գործողությունները՝ մեծահասակների:
Դասագրքի 353 առաջադրանքի 1-ին օրինակի կատարում գրատախտակին.
5600-3900:13+2100
Նախ կատարվում է այդ թվային արտահայտության բառային ձևակերպում աշակերտների կողմից.
5600 թվից հանվել է (5600թիվը փոքրացվել է) 3900 և 13 թվերի քանորդը (քանորդով) և այդ տարբերությանը գումարվել է (տարբերությունը մեծացվել է) 2100 (2100-ով):
Երեք աշակերտի բաժանվում է համապատասխան քարտերը և հանձնարարվում շարվել ըստ արտահայտության, ապա՝ գործողությունների կատարման կարգի՝ ընդգծելով «փոքրիկների բարեկրթությունը»:
Կրկնվում է առանց փակագծերի թվային արտահայտություններում գործողությունների կատարման կարգի կանոնը, մեկնաբանվում պաստառի վրա, ապա հանձնարարվում ինքնուրույն հաշվել արտահայտության արժեքը: Այստեղ հատուկ ուշադրություն պետք է դարձնել այն հանգամանքին, որ երեխաները երբեմն ճիշտ ընտրում են գործողությունների կատարման կարգը, բայց հաշվումներ կատարելիս մոռանում են օգտագործել նախորդ քայլում կատարած գործողությունների արդյունքները:
Օրինակ՝
2 1 3
5600-3900:13+2100
1) 3900:13=300
2) 5600-3900=... (Պետք է գրառվի 1300, ոչ թե՝ 3900)
Այսպիսի սխալները կանխելու համար կարելի է օգտագործել կպչուն թերթեր կամ «ամպիկներ», որոնցով փակվում է արդեն կատարված գործողությունը և վրան գրվում արդյունքը, այս կերպ շարունակում է մինչև արտահայտության արժեքի հաշվելը:
Գրավոր կատարել նաև նույն առաջադրանքի վերջին օրինակը՝ միաժամանակ հիշեցնելով 5-ով վերջացող երկնիշ թիվը իրենով բազմապատկելու կանոնը:
Ֆիզկուլտդադար (5ր)
Երեխաները կանգնում են, ուսուցիչը առաջադրում է թեթև մաթեմատիկական հարցեր, հանելուկներ և փափուկ գնդակը նետում աշակերտներից որևէ մեկին , աշակերտը մինչև 3 հաշվարկը պիտի պատասխանի հարցին և գնդակը ետ նետի ուսուցչին, իսկ չկարողանալու դեպքում նետի ընկերներից մեկին, որը իր փոխարեն պիտի պատասխանի հարցին: Հարցերին չպատասխանող աշակերտները դուրս են գալիս խաղից և նստում:
Նոր հանելուկի առաջադրում.
Ասես հսկա պարիսպներ են,
Մեկը ձախից,մյուսն աջից,
Եվ խիստ գործող օրենքներ են,
Պետք է գործը սկսել աջից:
(փակագծեր)
Փակագծերով արտահայտություններում գործողությունների կատարման կարգի վերաբերյալ կանոնի կրկնություն, պաստառի վրա ցուցադրում: 355 և 356 առաջադրանքներից 1-ական օրինակների կատարում:
Կշռադատում (10ր)
«Թիրախ թիվ» խաղի անցկացում
ՈՒսուցիչն առաջարկում է աշակերտներին 1-9 թվագարտերից ընտրել 4 թիվ և ևս մեկը՝ որպես թիրախ թիվ: Աշակերտներն այդ 4 թվերով պիտի կազմեն թվային արտահայտություններ, որոնց արժեքը պիտի լինի թիրախ թիվը: (Կարող են օգտագորժել նաև փակագծեր):
Օրինակ՝
Աշխատանքների ամփոփում, գնահատում, տնային առաջադրանքների հանձնարարում:
Դասարան - 4-րդ
Դասագիրք - «Մաթեմատիկա 4» Վ. Ա Հովհաննիսյան, Ս. Ք. Հարությունյան, Վ. Ա. Սարգսյան
ՈՒսումնական նյութեր - Պաստառներ, 1-9 թվերի քարտեր, նկարներ, «թիրախ» խաղալիք, «ամպիկներ»
Միջառարկայական կապեր - Հայոց լեզու, կերպարվեստ, պատմություն, երաժշտություն
Դասի թեման - Գործողությունների կատարման կարգը արտահայտություններում: Փակագծեր պարունակող արտահայտություններ (4 ժամ, 1-ին դաս)
Նպատակներ՝
-Առանց փակագծերի և փակագծերով թվային արտահայտություններում գործողությունների կատարման կարգի վերաբերյալ ունեցած գիտելիքների ամրապնդում.
-Թվային արտահայտություններին բառային ձևակերպում տալու, մաթեմատիկայի լեզուն ճիշտ օգտագործելու կարողությունների զարգացում.
-Աշակերտների տրամաբանական մտածողության, դատողություններ կատարելու կարողությունների մշակում.
Թեմայի ուսուցումը աշակերտներին հնարավորություն է ընձեռելու.
-Կրկնել գործողությունների կատարման կարգի վերաբերյալ ունեցած գիտելիքները.
-2-3 գործողություն պարունակող թվային արտահայտությունը կարդալ հայերեն և հաշվել արժեքը.
-Տրված արժեքով և թվերով կազմել թվային արտահայտություններ.
Դասի ընթացքը
Խթանում (10ր)
Տնային հանձնարարությունների ստուգում, հետաքրքիր աշխատանքների ցուցադրում: (Հանձնարարված էր քարտերի վրա նկարել մաթեմատիկական 4 գործողությորնների նշանները՝ աշակերտների երևակայական պատկերացմամբ) :
Հանելուկների առաջադրում.
Երկու կետեր անբաժան
Կանեն գործեր բաժանման:
(բաժանում)
Չորսին երեք տամ
Յոթին բերել տամ:
(գումարում)
Կետ կա ծովում է լավ լողում,
Կետ էլ կա՝ պատկերների մեջ,
Ես էլ կետ եմ, գրագետ եմ,
Հաշվումների գագաթնակետն եմ:
(բազմապատկում)
Նա որքանով փոքրացնում է,
Ես այդքանով մեծացնում եմ.
Դա օրենքն է մեր ներքին՝
Չվնասել ոչ մեկին:
(հանում և գումարում)
Չորս գործողություն ենք
Թվաբանական,
Միշտ գործում ենք
Կարգով բնական:
Թեթևակի անդրադարձ գործողությունների նշանների ստեղծմանը, որ բաժանման և բազմապատկման նշանները ստեղծել է Գոտֆրիդ Լեյբնիցը, իսկ գումարման և հանման նշանները՝ հռչակավոր Լեոնարդո Դա Վինչին:Թվաբանական գործողությունների վերաբերյալ սովորած երգի կատարում:
Իմաստի ընկալում (20ր)
ՈՒսուցիչն էլ ցույց է տալիս իր պատկերած գործողությունների նշանները.
-Երեխանե՛ր, ես էլ եմ պատկերել գործողությունների նշանները, ուշադիր նայե՛ք և փորձե՛ք գուշակել, թե ինչու՞ եմ այսպես արել:
20190507_223515.jpg 20190507_223548.jpg 20190507_223628.jpg 20190507_223651.jpg
Աշակերտների կարծիքները լսելուց հետո պարզաբանում է.
-Որովհետև, ինչպես կյանքում փոքրերը հարգում են մեծերին, զիջում նրանց ճանապարհը, տեղը հասարակական տրանսպորտում, այնպես էլ գումարման և հանման գործողությունները թվային արտահայտություններում իրենց տեղն են զիջում բազմապատկման և բաժանման գործողություններին: Դրա համար գումարման և հանման գործողությունները պատկերված են փոքրիկ երեխաների տեսքով, իսկ բազմապատկման և բաժանման գործողությունները՝ մեծահասակների:
Դասագրքի 353 առաջադրանքի 1-ին օրինակի կատարում գրատախտակին.
5600-3900:13+2100
Նախ կատարվում է այդ թվային արտահայտության բառային ձևակերպում աշակերտների կողմից.
5600 թվից հանվել է (5600թիվը փոքրացվել է) 3900 և 13 թվերի քանորդը (քանորդով) և այդ տարբերությանը գումարվել է (տարբերությունը մեծացվել է) 2100 (2100-ով):
Երեք աշակերտի բաժանվում է համապատասխան քարտերը և հանձնարարվում շարվել ըստ արտահայտության, ապա՝ գործողությունների կատարման կարգի՝ ընդգծելով «փոքրիկների բարեկրթությունը»:
Կրկնվում է առանց փակագծերի թվային արտահայտություններում գործողությունների կատարման կարգի կանոնը, մեկնաբանվում պաստառի վրա, ապա հանձնարարվում ինքնուրույն հաշվել արտահայտության արժեքը: Այստեղ հատուկ ուշադրություն պետք է դարձնել այն հանգամանքին, որ երեխաները երբեմն ճիշտ ընտրում են գործողությունների կատարման կարգը, բայց հաշվումներ կատարելիս մոռանում են օգտագործել նախորդ քայլում կատարած գործողությունների արդյունքները:
Օրինակ՝
2 1 3
5600-3900:13+2100
1) 3900:13=300
2) 5600-3900=... (Պետք է գրառվի 1300, ոչ թե՝ 3900)
Այսպիսի սխալները կանխելու համար կարելի է օգտագործել կպչուն թերթեր կամ «ամպիկներ», որոնցով փակվում է արդեն կատարված գործողությունը և վրան գրվում արդյունքը, այս կերպ շարունակում է մինչև արտահայտության արժեքի հաշվելը:
Գրավոր կատարել նաև նույն առաջադրանքի վերջին օրինակը՝ միաժամանակ հիշեցնելով 5-ով վերջացող երկնիշ թիվը իրենով բազմապատկելու կանոնը:
Ֆիզկուլտդադար (5ր)
Երեխաները կանգնում են, ուսուցիչը առաջադրում է թեթև մաթեմատիկական հարցեր, հանելուկներ և փափուկ գնդակը նետում աշակերտներից որևէ մեկին , աշակերտը մինչև 3 հաշվարկը պիտի պատասխանի հարցին և գնդակը ետ նետի ուսուցչին, իսկ չկարողանալու դեպքում նետի ընկերներից մեկին, որը իր փոխարեն պիտի պատասխանի հարցին: Հարցերին չպատասխանող աշակերտները դուրս են գալիս խաղից և նստում:
Նոր հանելուկի առաջադրում.
Ասես հսկա պարիսպներ են,
Մեկը ձախից,մյուսն աջից,
Եվ խիստ գործող օրենքներ են,
Պետք է գործը սկսել աջից:
(փակագծեր)
Փակագծերով արտահայտություններում գործողությունների կատարման կարգի վերաբերյալ կանոնի կրկնություն, պաստառի վրա ցուցադրում: 355 և 356 առաջադրանքներից 1-ական օրինակների կատարում:
Կշռադատում (10ր)
«Թիրախ թիվ» խաղի անցկացում
ՈՒսուցիչն առաջարկում է աշակերտներին 1-9 թվագարտերից ընտրել 4 թիվ և ևս մեկը՝ որպես թիրախ թիվ: Աշակերտներն այդ 4 թվերով պիտի կազմեն թվային արտահայտություններ, որոնց արժեքը պիտի լինի թիրախ թիվը: (Կարող են օգտագորժել նաև փակագծեր):
Օրինակ՝
Աշխատանքների ամփոփում, գնահատում, տնային առաջադրանքների հանձնարարում:
Comment